Blu-ray přehrávače pro kina značky Oppo

Na našich stránkách se pravidelně seznamujeme s kiny digitalizovanými ve standardu DCI, ale někteří integrátoři nabízí k DCI setu i Blu-ray přehrávače pro projekci alternativního obsahu. Zhruba v posledním půlroce se začala v odborné veřejnosti probírat nová značka BD přehrávačů, Oppo. Proto jsem se rozhodl připravit mimořádnou recenzi obou současných modelů pro použití v kině.

Oba modely přehrávačů vyrábí společnost OPPO Digital, Inc, regionální divize společnosti OPPO Electronics Corp., Ltd, se sídlem v kalifornském městě Mountain View. Jde o model střední třídy Oppo BDP-103EU a pak Oppo BDP-105EU třídy high-end upravený i pro použití v profesionálních podmínkách.

Možná si říkáte, proč nebudu recenzovat pouze vyšší model, když je určený pro profesionální využití a výrobce dokonce pro něj vyrábí nástavce pro instalaci do rackových skříní. S ohledem na výběrová řízení a hlavně na jejich základní parametr, nejnižší cenu, integrátoři rádi dávají do nabídek levnější model BDP-103EU, jehož cena je zhruba o 20 tisíc korun nižší. Onen rozdíl, který cenu “stopětky” prakticky zdvojnásobuje, vychází hlavně z kvality obsažené elektroniky vyššího modelu BDP-105EU.

Oppo BDP-103EU přední panel

Když si oba přístroje zapojíme současně vedle sebe a začneme porovnávat. Můžeme mít na první dojem pocit, že jde pouze o marketingový tah výrobce. Oba přístroje mají totiž zcela identická uživatelská rozhraní. Liší se pouze v konstrukční velikosti. Oppo DBP-105EU je o cca 4 cm vyšší, na předním panelu nalezneme navíc sluchátkový výstup a na zadní straně asynchronní výstup stereo v podobě dvou RCA a hlavně dvou konektorů XLR. A to je pouze špička pověstného ledovce prozrazující, že uvnitř “stopětky” se nalézá elektronika podstatně vyšší třídy, jak v nižším modelu “103”.

Ještě než začneme oba přístroje testovat, tak ještě musím upozornit, že oba modely přehrávače Oppo mají obrazové výstupy pouze digitální přes HDMI rozhraní. Již zde nenajdeme žádná analogová rozhraní, ani složkové YPbPr, ba ani klasický kompozit. Při zapojení v kině standardu DCI to samozřejmě nevadí, ale pokud chceme pořádat veřejné projekce přes nějaký starší model datového projektoru, který ještě není osazen žádným digitálním vstupem, ani HDMI, ani DVI-D, máme v případě těchto přehrávačů smůlu.

Oppo BDP-105EU přední panel

K testům jsem neměl k dispozici kinosál, ale proběhly na klasickém setu domácího kina. Obrazově byly oba přehrávače zapojeny do televizoru LG 32LE5300 v základním módu Cinema a s nastavením prostým skenováním obrazu. Zvuk z integrovaného dekodéru jsem měl vyveden přes diskrétní výstupy do A/V receiveru Technics SA-AX6 a odsud do 5.1 setu reprosoustav značky Jamo Orion. K testům jsem používal originální vydání BD disků, demo disku DTS 2008 High Definition Audio Demonstration Disc a pak titulů Nevědomí a Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. K testům DVD mi sloužilo po technické stránce výborné vydání českého filmu Občanský průkaz a pro testování zpracování dvoukanálového záznamu přes obsažený DSP mód DTS Neo:6 pak titul Single Man.

Při klasickém představení v kině s prostorovým zvukem asynchronní výstup 2.0 nevyužijeme. Zvukový kinoprocesor máme napojený přes vstup ze 7.1 dekodéru přes klasické výstupní konektory RCA. Takže první otázka, která často zněla, nevyplatí se do kina pouze levnější model Oppo BDP-103EU. Po praktických testech mohu potvrdit, že cenový rozdíl oněch 20 tisíc korun je tentokrát opravdu znatelný. U vyššího modelu BDP-105EU je nahrávky ve formátech bezztrátové komprese používaných u disků Blu-ray, Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio zřetelně kvalitativně rozlišitelné od klasických Dolby Digital a DTS. Což u modelu BDP-103EU tak zřetelné není. Ostatně rozdíl v kvalitě samotné elektroniky poznáme i tak, že si přes receiver zkusíme ze zapnutých přehrávačů zesílit obyčejné ticho. U Modelu 103EU se nepatrný šum pozadí ozve podstatně dříve, jak ze “stopětky”.

Vnitřek přehrávače Oppo BDP-105EU. Na obrázku není tolik patrná odpružená BD mechanika, aby nepřenášela vibrace na přístroj, ale speciální odstíněné trafo vlevo dole nepřehlédneme.

Po obrazové stránce už mezi oběma modely tak zřetelné rozdíly nebyly. Obraz se zobrazuje korektně samozřejmě s ohledem na kvalitu nahrávky. Převodníky obsažené v obou přehrávačích Oppo jsou na velmi vysoké úrovni, ale zázraky se špatnou nahrávkou neumí. Nemůžeme očekávat, že nám ze špatně nahraného DVD vykouzlí Blu-ray kvalitu, ale obraz v MPEG-2 v maximální technicky možné kvalitě pro DVD-Video je zobrazen na velmi slušné úrovni. V souvislosti s disky Blu-ray a DVD určitě většinu kinařů napadne otázka, co titulky a širokoúhlý formát Scope 2,35:1. Oba přehrávače Oppo snadno zvládají vertikální posun titulků do obrazu, abychom mohli hrát “širočinu” na celé plátno.

Pro porovnání pohled na vnitřek nižšího modelu Oppo BDP-103EU. I na první pohled je vizuálně patrný rozdíl dvaceti tisíc korun na ceně obou přehrávačů.

Samostatnou kapitolou jsou multimediální datové kontejnery, které se občas využijí například při festivalových přehlídkách nezávislých filmů. Ty můžeme přehrávat jak z USB přenosných disků, tak i přes lokální síť LAN s datového úložiště NAS či připojeného počítače přes DLNA rozhraní. Oběma přehrávačům nejvíce vyhovoval kontejner Matroska. Pro MKV se používá nejčastěji obrazový kodek H.264 a zvukové formáty z rodiny Dolby nebo DTS, tedy shodné s kodeky používanými na discích Blu-ray. Problém ale neměl ani s kontejnery AVI s XviD či DivX obrazem a zvuky v AC3 či MP3, avšak ty se při projekcích v kinech asi nikdy nepoužijí. Korektně se zobrazovala i většina datových kontejnerů MP4 s obrazem opět v H.264 a zvukem v AAC. I když kontejner MP4 pochází původně z vývoje společnosti Apple, tak jejich hlavní formát, kontejner MOV s obsaženými kodeky Apple, nepodporuje vůbec. V souvislosti s formáty Apple jsem měl od Jakuba Němečka z pražského kina Oko dotaz i na podporu formátu ProRes, výstupního formátu z postprodukčního software Final Cut Studio. Tento formát i s ohledem na velmi vysoký datový tok samozřejmě oba modely přehrávačů Oppo nezvládaly. Problémy jsem zaznamenal i s kontejnery WMV HD, u kterých si oba přehrávače neporadily se zvukem WMA 5.1. Sice zněl, ale velmi zkresleně a trhaně.

Vraťme se ale ke kontejnerům MKV. U nich jsme u obou modelů přehrávačů zaznamenal jeden nepříjemný bug ve firmware. Funkce vertikálního posunu titulků u MKV nefunguje. Byť je její nastavení funkční, titulky se stále zobrazují v defaultní pozici. Nemusíme ale věšet hlavu. Dle slibu českého zástupce značky lze u přehrávačů Oppo nahlásit problém u výrobce a ten jej prý v příštím vydání upgrade firmware opraví. Stejně, jako lze objednat specifické nastavení firmware pro daného zákazníka, v našem případě tedy kino. Osobně jsem zástupci značky Oppo na českém trhu problém s titulky u MKV kontejnerů již oznámil, takže uvidíme, zdali a v jak dohledné době se podaří problém odstranit.

Zadní strany přehrávačů Oppo BDP-105EU (Nahoře) a BDP-103EU (dole).

To, že některé multimediální formáty nám přehrávače Oppo nepřehrají, možná vykompenzuje jedna velmi užitečná funkce, které mají oba modely, “103” i “105”, k dispozici. U obou totiž nalezneme po jednom HDMI vstupním konektoru na přední i zadní straně. Znamená to, že můžeme přehrávač jako průchozí propojit s dalším zařízením, multimediálním centrem osobním počítačem nebo i pozemním či satelitním televizním receiverem pro živé přenosy. Oppo přehrávač pak využijeme jen jako DAC převodník - 7.1 zvukový dekodér ze všech používaných “domácích” formátů, tedy jak Dolby Digital - Dolby Digital Plus - Dolby TrueHD, tak i DTS - DTS-HD High Resolution Audio - DTS-HD Master Audio, což nám v podstatě žádný z dosud vyráběných zvukových kinoprocesorů nenabídne. Dolby ve svých kinoprocesorech zákonitě podporuje jen svoje formáty, Datasat pro změnu formáty z rodiny DTS a od Dolbyho jen klasickou AC3. Model vyšší třídy BDP-105EU navíc zvládá dekódování audio signálu i přes optický digitální vstup TOSLink, koaxiální S-PDIF a z osobního počítače s MS Windows i přes USB 2.0 rozhraní. Všechny tři vstupní konektory nalezneme na zadním panelu.

Na závěr bych se opět vrátil k otázce, zdali do kina stačí model Oppo BDP-103EU nebo se vyplatí si připlatit o 100% vyšší částku za BDP-105EU. Pokud to finanční rozpočet při digitalizaci nebo dovybavení kina dovolí, tak bych se osobně přimlouval za vyšší model. Pokud zvuková aparatura a akustické vlastnosti vašeho kina splňují standardy DCI, jako že by měly, bude kvalita zvukové reprodukce z BDP-105EU znatelně slyšitelná. A pokud chceme diváky ve svém kině naučit požadovat maximální možnou kvalitu obrazu a zvuku a film si i po technické stránce maximálně užít, neměli bychom, alespoň podle mě, na těchto komponentech šetřit.

Ondřej Beck

Zdroj obrázků a oficiální stránky: http://www.oppo-bluray.co.uk/