Jak se promítá videomapping na orloj
Tuto sobotu večer budeme mít opět příležitost zhlédnout na fasádě pražského staroměstského orloje zhruba desetiminutový program takzvaného videomappingu. Jak se takový program připravuje a hlavně promítá? Z jakého zdroje a jak výkonné projektory potřebujeme? Více v našem článku...
Původně jsme měli v plánu vás zavést přímo do zákulisí videomappingu v malé fotoreportáži podobně, jak jsme tomu činili při přestavbě pražského IMAXu ze 70 mm filmové projekce na digitální. Bohužel tentokrát jsme narazili na hráz přísných bezpečnostních opatření. Budova proti orloji, ze které se mapping promítá, patří jedné bance a v celém jejím objektu platí striktní zákaz fotografování. Takže si pro tentokrát budeme muset vystačit pouze s katalogovými snímky používaných projektorů ze stránek jeho výrobce a snímků z prvního říjnového uvedení mappingu.
Videomapping se připravuje každé budově přesně na míru. Základem je pořízení fotografií budovy, na kterou se bude promítat, přesně z míst, kde budou stát jednotlivé projektory. V případě staroměstského orloje hovoří tvůrci mappingu ze seskupení The Macula při Tomato production i o laserovém zaměřování jednotlivých detailů, aby výsledný obraz seděl na fasádě co nejpřesněji. Z pořízených podkladů se připraví pomocí digitální animace vlastní program doprovozený i hudbou a zvukovými efekty.
Projektor Christie HD18K, který se ve dvou exemplářích používá pro projekci videomappingu na pražský orloj. Nativní rozlišení 1920x1080 pixelů, svítivost 18000 ANSI lm. Zdroj obrázku: christiedigital.com
V případě staroměstského orloje se promítá na celou jeho fasádu od spodních dveří pro orlojníka až po vyhlídkovou terasu radniční věže. Výsledný mapping je sestaven ze dvou obrazů poměru stran 16:9 a rozlišení Full HD 1920x1080 pixelů orientovaných na výšku a postavených na sobě. V součtu je pak výsledný obraz v rozlišení 1080 pixelů na šířku a 3840 pixelů na výšku.
Projekci zajišťuje společnost AV Media pomocí dvou projektorů typu Christie HD18k, každý s rozlišením Full HD 1920x1080 pixelů a světelným výkonem 18000 ANSI lm. Ty jsou umístěné v oknech protější budovy banky tak, aby každý co nejideálněji zabíral svoji část fasády. Jelikož je potřeba promítat obraz orientovaný na výšku a projektor neumí promítat otočený o 90º, „položený na bok“, musí se použít sada zrcadel. Vlastní záznam mappingu je zaznamenán na výkonném počítači osazeném grafickou kartou se dvěma DVI výstupy, které jsou přímo napojené na oba projektory jako na dva monitory v módu plynule propojeného obrazu. Jelikož je vzdálenost k oběma projektorům dosti velká a klasické měděné DVI kabely by rozhodně nestačily, přenáší se signál obrazu po optických vláknech.
Takže na závěr jen připomenu, že mapping bude promítán tuto sobotu, 5. března, v půlhodinových intervalech od 19 do 22 hodin. Tvůrci ze seskupení The Macula program oproti říjnu mírně upravili, aby byl atraktivní i pro ty návštěvníky, co již viděli říjnové uvedení.
Christie HD18k, její přípojné terminály a ovládací panel. Zdroj obrázku: christiedigital.com
Děkuji za pomoc s tímto článkem Filipu Kleinovi, Stanislavu Kulhánkovi a Miloši Tourkovi z AV Media Praha.
Autor:
Ondřej Beck
Použité náhledy mappingu pochází z pozvánky, kterou si můžete stáhnout z přílohy tohoto článku.
Příloha | Velikost |
---|---|
letak_orloj_cz_krivkyF.pdf | 2.76 MB |
- Pro psaní komentářů se přihlašte