Aplikace Greta umožní jednoduše kino pro každého
Pamatujete si ještě na premiéru filmu Jana Svěráka "Po strništi bos" a s ní zahájenou akci Kino pro každého? Ta má za cíl zpřistupnit kolektivní zážitek v kině i sluchově a zrakově handicapovaným divákům. Některá kina si na základě této akce pořídila dvojici zařízení pro zobrazení SDH titulků nebo sluchátka pro poslech speciální zvukové stopy s komentářem. Tato zařízení byla ale docela nákladná a občas i těžkopádná. Nyní ale přichází z Německa Greta...
Greta je software lokalizovaný pro oba nejpoužívanější systémy chytrých mobilních telefonů, iOs a Android. Byla vyvinuta v Německu a první verze byla spuštěna už v roce 2015. Němečtí kinaři a distributoři mají totiž ze zákona povinnost zpřístupnit veřejná představení úplně pro všechny, tedy i handicapované.
Greta má tu výhodu, že jí zdarma může mít každý majitel chytrého telefonu Apple nebo Android. Tudíž počet pomůcek není v kině již omezen. Ze strany kina je investice také nulová. Kino nemusí být vybaveno žádnou bezdrátovou sítí se speciálním softwarem pro synchronizaci se smartphony diváků. U aplikace Greta se pouze povolí přístup k mikrofonu chytrého telefonu a aplikace se sesynchronizuje sama podle zvuku a hudby filmu.
Jediné, co je potřeba, je podpora ze strany distributora a spolupráce se společností Greta & Starks Apps GmbH z Berlína, jež aplikaci vyvíjí. Distributoři musí k jednotlivým filmovým titulům dodat SDH titulky pro sluchově handicapované, komentářovou stopu pro zrakově handicapové, případně i klasické titulky nebo i celé audiostopy s dabingem.
Greta totiž není určena jen pro handicapované diváky, ale v podstatě pro všechny, kteří cestují do zahraničí a chtěli by zde navštívit kino, avšak neumí dobře jazyk, ve kterém se zde
film bude promítat. Pokud bude mít filmový titul pro aplikaci Greta českou podporu ve formě titulků či dabingu, není problém v zahraničí film v kině navštívit.
Titulky se zobrazují na mobilu v horizontální poloze a na černém pozadí, aby minimálně rušily diváky kolem. Mobil umístíme před sebe a můžeme použít nějakou nastavitelného držáku na mobil s velkým kolíčkem, například pro uchycení k područce sedačky. Výrobce se zmiňuje i o možnosti speciálních brýlí, u kterých se titulky zobrazují v optickém hranolu u jednoho oka při pohedu na plátno.
Ukázka použití Grety na zobrazení titulků při použití ohebného držáku na mobil s kolíčkem. Zdroj obrázku: Facebook aplikace Greta
Zvukovou stopu pak můžeme poslouchat za pomocí sluchátek, které nám vyhovují nejvíce. U stopy pro zrakově postižené třeba výrobce doporučuje použít jen jedno sluchátko do jednoho ucha, aby divák zůstal v kontaku s děním v sále a reakcemi okolního publika.
A jak asi již tušíte, aplikaci Gréta lze použít i v domácích podmínkách pro Home Video. S počítačem nebo televizí jej jednoduše opět sesynchronizujeme pomocí původního zvuku filmu.
V těchto dnech nasazuje nadnárodní integrátor CinemaNext Gretu ve francouzském řetězci multikin UGC, tedy jde hlavně o podporu od místních distributorů. Českou podporu zatím v Gretě nenajdeme, ale doufejme, že bude většina distributorů motivována. Nemusí se totiž navíc draze vyrábět DCP kopie filmu s přidanou komentářovou a titulkovou stopou a ani nákladně vybavovat jednotlivá kina.
Autor: Ondřej Beck
Relevantní odkaz:
web Grety: www.gretaandstarks.com
- Pro psaní komentářů se přihlašte