Rejstřík pojmů a termínů

   

1,3K

 Nižší rozlišení než jaké stanoví DCI norma 

2K

Minimální rozlišení projektoru v DCI standardu. Rozlišení = počet pixelů(obrazových bodů na řádek a sloupec), který může být zobrazen. U 2K je to 2048 x 1080.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_cinematography 

4K

Zatím nejvyšší rozlišení projektoru v DCI standardu. Rozlišení = počet pixelů (obrazových bodů na řádek a sloupec), který může být zobrazen. U 4K je to 4096 x 2160.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_cinematography  

 

4K Ready

4K Ready projektory, jsou reakcí na 4K projektory firmy Sony, která používá pro své projektory čipy s rozlišením 4K tedy 4096 x 2160 pixelu na bázi LCOS.

Jde v tuto chvíli o klasické projektory s DLP čipy s rozlišením 2K, ale budoucí, velmi jednoduchou možnosí upgreadu na rozlišení 4K, výměnou light enginu, hlavní části projektoru obsahujíci čipy a příslušenství.

4K DLP čip zatím nikdo moc v chodu neviděl, ale s velkou pravděpodobností opravdu existuje, a bude v nejbližší době (řád několika měsíců) nabízen a 4K Ready projektory bude možno upgreadovat. Velkou otázkou je, kolik bude celý 4K engine stát. První informace byly v relacích 700.000,- teď se mluví o 500.000,-Kč.

Informace o 4K DLP přímo od Texas Instruments ZDE.

AAM

Arts Alliance Media, poskytovatel služeb digitálního kina - system intergátor

www.artsalliancemedia.com 

 

AFNOR

Association Française de Normalisation. Francouzká norma pro digitální projekce, víceméně zjednodušené DCI. Nemá pro digitalizaci praktický význam, neboť celý svět se řídí DCI standardem. 

www.afnor.fr/portail.asp 

ASCII

 ASCII je anglická zkratka pro American Standard Code for Information Interchange, tedy americký standardní kód pro výměnu informací. V podstatě jde o kódovou tabulku která definuje znaky anglické abecedy, a jiné znaky používané v informatice. Jde o historicky nejúspěšnější znakovou sadu, z které vychází většina současných standardů pro kódování textu přinejmenším v euro-americké zóně.

 

Tabulka obsahuje tisknutelné znaky: písmenačíslice, jiné znaky (závorky, matematické znaky (+-*/% …), interpunkční znaménka (,.:; …), speciální znaky(@$~ …)), a řídící (netisknutelné) kódy, které byly původně určeny pro řízení periferních zařízení (např. tiskárny nebo dálnopisu).

Kód ASCII je podle původní definice sedmibitový, obsahuje tedy 128 platných znaků. Pro potřeby dalších jazyků a pro rozšíření znakové sady se používají osmibitová rozšíření ASCII kódu, která obsahují dalších 128 kódů. Takto rozšířený kód je přesto příliš malý na to, aby pojmul třeba jen evropské národní abecedy. Pro potřeby jednotlivých jazyků byly vytvořeny různé kódové tabulky, význam kódů nad 127 není tedy jednoznačný. Systém kódových tabulek pro národní abecedy vytvořila například organizace ISO.

 

Zdroj: wikipedia.cz

 

Barco Auro 11.1

http://www.barco.com/en/Auro11-1

http://www.digitalnikino.cz/node/757

CRU

CRU neboli Customer Replacement Units, neboli uživatelsky vyměnitelé zařízení. U digitálních kin se jedná o pevné disky do serverů, které jsou ve speciální boxu, který pak jde zasunout přímo do serveru. Přenosové rozhraní je většinou e-sata a tak nahrávání obsahu do serveru probíhá výrazně rychleji než přes USB.

http://www.cru-dataport.com/about-us/about-CRU.php 

CST

Commission Supérieure Technique, francouzská národní technická komise. 

www.cst.fr 

D-ILA

Digital Image Light Amplification, technologie na jejímž zákaladě vyvýjí své čipy firma JVC.

http://www.jvcdig.com/technology.htm 

 

DCDM

Digital Cinema Distribution Master, master pro distribuci, který obsahuje film se všemi zvukovými stopami, titulky apod.

http://www.digitalpreservation.gov/formats/fdd/fdd000177.shtml

DCI

Digital Cinema Initiatives, založena v roce 2002 sdružuje americká majors studia Disney, Fox, MGM, Paramount, Sony Pictures Entertainment, Universal a Warner Bros.). V roce 2005 vydala první DCI specifikaci (DCSS), tedy dokument, který přesně stanovuje postupy a technologie digitálního kina jako ekvivalentu 35mm projekci. Tento materiál je pravidelně aktualizován a postupně se stáva normou. Dle této specifikace probíhá celý proces digitalizace.

www.dcimovies.com 

 

DCI Servery

Zařízení, sloužící pro přehrání digitálních filmů ve formátu DCP. Jde o velmi výkonné multimediální počítače s diskovým polem, zalohovanými zdroji a s velmi kvalitním zabezpečením uloženého obsahu. Obsah je zabezpečen standardem FIPS 140, v tuto chvíli je vyžadován level 3 tohoto standardu, tedy FIPS 140-3. Všechny servery jdou nastavovat a ovládat pomocí připojeného PC nebo notebooku..

V ČR jsou nainstalovány tyto značky serverů (z důvodu častých aktualizací a nových verzí je popisován aktuální model serveru):

Dolby, v kinech zavedená značka. Server nabízí úložný prostor 1300GB (cca 10 celovečerních filmů). Český autorizovaný dodavatel firma Audiomaster provádí navýšení kapacity na 2000GB. Server přehrává filmy pouze v rozlišení 2K. Nemá dotykový ani jiný display. Nepodporuje připojení HDD rozhraním eSATA. Není lokalizován do českého jazyka. Podporuje všechy současné 3D systémy.

DOREMI, dle výrobce světově nejrozšířenější server. Kapacita více než 2000GB v RAID 5 poli. Server umí přehrát také filmy v 4K rozlišení. Možné ovládání přes dotykový display. Dle autorizovaného dodavatele v ČR firmu Av Media, je možné na vyžádání dodat rozhraní eSATA. Server je lokalizován do českého jazyka. podporuje všechny současné 3D systémy.

SONY, není dodáván samostaně, ale jako součást projektoru SONY CineAlta 4K. Nabízí úložný prostor 1000GB. Server přehrává veškerý obsah v rozlišení 4K. Celý projektor se serverem je ovládán dotykovým displayem. Nepodporuje eSATA. Není lokalizován do českého jazyka. Podporuje pouze RealD 3D systém pomocí objektivového konvertoru.

QUBE, prukopník digitálních serverů v ČR. Dle autorizovaného dodavatele v ČR firmy XCData má úložnou kapacitu více než 2000GB a bude rozšiřitelný na přehrávání filmů v rozlišení 4K. Ovládání externím boxem bez dotykového displaye. V základní konfiguraci obsahuje eSATA rozhraní. Je kompletně lokalizovaán do českého jazyka. Podporuje všechny současné 3D systémy.

XDC Cinestore Solo G3, servery, kterými jsou vybaveny multiplexy Palace Cinemas. Z dostupných materiálů nejde zjistit aktuální konfigurace. V každém případě podporuje 3D systém MasterImage. V základní konfiguraci má eSATA rozhraní. O aktualizovaný Data sheet jsem již požádal výrobce.

Mimo ČR se dá potkat ještě několik dalších serverů:

KODAK, GDC, Avica. QuVIS.

DCI projektory

Jde o projektory splňující DCSS, tedy požadavky DCI. Projektory jsou postaveny na stejných DLP čipech firmy Texas Instruments. Pouze projektor Sony CineAlta 4K má vlastní čip SXRD, který není  technologicky na bázi DLP, ale využívá technologie LCOS.

V ČR jsou nainstalovány projektory těchto značek:

Barco, projektory s rozlišením 2K, na 1Q 2010 byly avizovány tzv. 4K Ready projektory, které mohou být výměnou light enginu (jednotka s čipem a optickými hranoly) upgreadovány na rozlišení 4K. Projektory jsou plně lokalizovány do českého jazyka. Triple Flash po celém rozsahu čipu potvrzeno na projektory vyrobené 1Q 2010.

Christie, projektroy s rozlišením 2K, opět v prodeji 1Q 2010 4K Ready verze. Projektory zatím nejsou lokalizovány do českého jazyka. Triple Flash po celém rozsahu čipu včetně technologie Brilliant3D již na podzim 2009.

Kinoton, projektory s rozlišením 2K, postaveny na light enginu firmy Barco. Zatím nemám informace o 4K Ready verzi, ale tím že je projektor na Barco light enginu, dá se toto předpokládat. Není lokalizován do Českého jazyka. TF na celém čipu zatím neavizováno, předpokládám že to bude obdobně jako u Barco projektorů.

NEC, projektory s rozlišením 2K. S 4K Ready podobně jako Barco . Projektor není lokalizován do českého jazyka.

SONY, projektor s rozlišením 4K. Používá pro 3D jinou technologie než Triple Flash. Není lokalizován do českého jazyka.

DCP

Digital Cinema Package, konečný souborový blok, ekvivalent dnešní distribuční kopie. V tomto formátu je do kina posílán buď na přenosném hard disku, nebo přes satelit vlastní digitální film.

 

http://www.edcf.net/edcf_docs/edcf_mastering_guide.pdf 

DCSS

Digital Cinema System Specification - požadavky DCI na digitální řetězec, v tuto chvíli aktuální verze 1.2

Více na www.dcimovies.com/

 

DI

Digital intermediate - digitální forma filmové suroviny určené pro zpracování. Většinou použitá bezeztrátová komprese dat, vícebitový barevný prostor, definice s pomocí LUT.  

 

http://www.edcf.net/edcf_docs/edcf_mastering_guide.pdf

 

DIFIM

The European Digital Film Market, vznikl v roce 2006 při IDIFF (International Digital Film Forum), databáze filmů dostupných v digitální podobě, podporováno programem Media.

www.difim.org 

 

DLP

Digital Light Processing, technologie na jejímž základě jsou vyráběny společností Texas Instruments DLP čipy používané v digitálních projektorech Barco, NEC a Christie. Firmy Sony a JVC používají svá vlastní řešení.

www.dlp.com 

 

DLP čip

 Obrazový čip firmy Texas Instruments používaný ve 2K projektorech.

DMA8+ - audioswitch

DMA8+ je zvukový přepínač, který umožňuje vstup externích audiosignálů do stavajícího zvukového procesoru v kině a to jak analogových tak digitálních.

Je optimálním řešením pro připojení digitálního kino-serveru a videozařízení jako DVD, BR, satelitní receiver.

http://www.dolby.com/professional/products/cinema/digital-cinema/dmaplus.html

DMD

Digital Micromirror Device (digitální mikrozrcátková jednotka), základní součást DLP čipů.  

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_micromirror_device

DOF

Depth Of Field - hloubka ostrosti. Parametr udává, jak je optika schopna zobrazit předmět ostře v délkovém rozsahu prostoru viděného objektivem.  

DPX

Digital Picture Exchange. Datový formát pro digitální intermediát. Používá 10-bitovou obrazovou hloubku. Souvisí s podobnými formáty jako OpenEXR, nebo Cinéon.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Picture_Exchange

DVE

Digital Video Effects  - speciální efekty, jako jsou např. transformace obrázku, rotace, zkreslení, deformace, simulace 3D pohybu, atd. které jsou realizovány ve střižně. 

DVI

Digital Visual Interface (zkratka DVI) je rozhraní (tzv. dedikovaný spoj) pro propojení video zařízení s počítačem. Standard byl vytvořen za účelem bezproblémové komunikace mezi zobrazovacími zařízeními jako např. LCD nebo datový projektor a grafickou kartou počítače. Byl vyvinut skupinou firem seskupených pod názvem Digital Display Working Group (DDWG). Primárně je určen k přenosu nekomprimovaných digitálních video dat. Je částečně kompatibilní s rozhraním HDMI

http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

 

ZDROJ: wikipedia.cz

DepthQ

 http://www.depthq.com

Digital Cinema mastering

Proces zpracování digitálního filmu... www.edcf.net/edcf_docs/edcf_mastering_guide.pdf    Zdroj: EDCF

Digitální kina dle DCI standardu v ČR

Kompletní seznam digitálních kin v tabulce.

http://www.digitalnikino.cz/node/381

Mapa digitálních kin v ČR

http://www.digitalnikino.cz/node/267

Dodatek k DCI 13.9.2013 - zvuk

http://dcimovies.com/specification/DCI_Object-Based_Audio_Addendum_2013-0909.pdf

Dolby 3D

3D digitální systém firmy Dolby.

http://www.dolby.com/professional/motion_picture/solutions_digitalcinemas.html 

Dolby ATMOS

http://www.dolby.com/us/en/professional/technology/cinema/dolby-atmos.html

http://www.digitalnikino.cz/node/757

Dolby Digital 5.1

Zvukový systém Dolby ZDE.

Dolby Surround 7.1

Nový zvukový systém společnosti Dolby. Vznikl přidáním dvou nových diskrétních kanálů pro surroundové reprosoustavy. 

Viz Dolby. a článek Pavla Štveráka na našem webu ZDE

EDCF

 

European Digital Cinema Forum, vytvořeno v roce 2001, má cca 30 

čenských organizací z celé Evropy, které zastupují národní filmové 

orgány a také společnosti a sdružení filmových profesionál, schází se 

při filmových veletrzích a diskutuje se na něm o problematice digitální 

kinematografie, zvláštní pozornost věnuje DCI požadavkům. 

 

www.digitalcinema-europe.com 

 

 

EXT2 a EXT3 filesystémy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ext3 

Eyes3shut 3D system

Nový 3D systém s aktivními brýlemi. Základními rozdíly oproti systému XPand jsou lepší světelná efektivita, ohebnost plastu a nemožnost mytí v myčce, ale pouze desinfekčními kapesníky.

Oficiální web ZDE.

Zde video z YouTube.

FIPS 140

Federal Information Processing Standard (FIPS) 140. Je standard, který ve zjednodušení definuje ochranu dat (obsahu) na serveru. V tuto chvíli je vyžadován level 3. Tedy FIPS 140-3. Ratifikace standardu proběhla ve 3.Q 2009, v současné době běží 12ti měsíční přechodná doba. Všechny servery prodávané v současné době v ČR, tedy Dolby, Doremi, Qube a Sony mají dle vyjádření dodavatelů již FIPS 140-3.

 

Filmové pobídky

 http://fondkinematografie.cz/filmove-pobidky/

Flash disk - USB Flash disk

USB flash paměť, někdy též USB flash disk, je paměťové zařízení, používané převážně jako náhrada diskety. Většinou má podobu klíčenky a je vybaveno pamětí typu flash, která umožňuje uchování dat i při odpojení napájení. Data se do disku nahrávají přes sběrnici USB, odtud název. Ačkoli je v názvu slovo disk, médium nemusí být a často také nebývá tvaru disku.

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Flash_disk

HD

 

 

 

 

 

HD (high definition) vysoké rozlišení. Zkratka HD se používá u videoformátů a obrazových formátů a definuje jejich kvalitu. Udává se v pixelech (obrazových bodech). Standardní rozlišení používané např u analogové televize je 720 x 576 obrazových bodů (počet bodů na sloupec x počet bodů na řádek). HD je definováno jako minimálně 720 bodů na řádek a výše. Vysoké rozlišení tedy poskytuje více obrazových bodů, tedy jemnější obraz s více detaily než standardní rozlišení.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/HDTV

 

HD satelitní komplet

Pro online přenosy alternativního obsahu (opera, sportovní přenosy, divadelní představení, koncerty) se používá satelitního signálu v HD rozlišení většinou s 5.1 zvukem. Pro přijem tohoto signálu je třeba pořídít digitální HD satelitní komplet a připojit ho do stávajícho audio a video systému v kině.

Potřebujeme tedy anténu (parabolu) na střechu budovy. Většinou dostačuje průměr 90cm, ale musíte počítat, že čím dál od receiveru je umístěna, tím větší je útlum signálu na kabelu. Osobně bych doporučil parabolu průměru 120cm, tím si zajistíte dostatečnou rezervu. Spočítat útlum celeho kompletu by vám měla firma co se zabývá satelitními instalacemi, které bych instalaci svěřil.

Pokud se na instalaci vrhnete sami, nezapomeňte na kabely s co nejmenším možným útlumem.

Satelitních receiverů s HD rozlišením je nepřeberné množství. Uvádím zde značky, které používají kina zapojená do přenosů z MET:

Technisat, Homecast, Topfield, Golden Interstar, Dreambox.

Satelitní komplet je třeba zapojit do projektoru a zvukového systému kina. K projektoru se receiver připojuje většinou přes scaler, který odstraní HDCP ochranu a upraví výstupní parametry obrazu (rozlišení, frekvence). Digitální HD receivery mají většinou možnost propojení pomocí HDMI, nebo po jednotlivých složách RGB nebo YUV.

Digitaální receivery mají většinou optický nebo koaxiální digitální výstup S/PDIF který lze připojit buď do digitálního switche DMA8+, nebo pokud máte v Dolby zvukovém procesoru digitální kartu tak rovnou do ní (řešení zapojení zvuku přímo do digitální karty po zkušenostech z přenosů MET nedoporučujeme).

Pokud potřebujete často měnit satelity, je možno systém vybavit ovládaným motorem, který parabolu nastaví do patřičného směru.

HDCP

High-bandwidth  Digital Content Protection. Ochraný mechanismus proti zaznamenávání obsahu s vysokým rozlišením při jeho přenosu ze zdrojového zařízení do zobrazovacího zařízení.

http://en.wikipedia.org/wiki/High-bandwidth_Digital_Content_Protection

HDD - pevný disk

Pevný disk (anglicky hard disk driveHDD) je zařízení, které se používá v počítači k trvalému uchování většího množství dat.

Hlavním důvodem velkého rozšíření pevných disků je velmi výhodný poměr kapacity a ceny disku, doprovázený relativně vysokou rychlostí blokového čtení. Data se při odpojení disku od napájení neztrácí a počet přepsání uložených dat jinými je prakticky neomezena.

Dnes se pevné disky kromě počítačů běžně používají i ve spotřební elektronice – MP3 přehrávače, videorekordéry apod.


http://cs.wikipedia.org/wiki/HDD

 

HDMI

http://cs.wikipedia.org/wiki/HDMI

IDIFF

 

International Digital Film Forum, technologické fórum.

 

www.idiff.org

 

IMAX

IMAX (z anglického Image MAXimum - maximum obrazu) je označení formátu velkorozměrového kinematografického systému vyvinutého spočností IMAX Corporation, který je založen na použití negativu šíře 65 mm a kopií zhotovených na 70mm pozitivním materiálu (místo klasického formátu35 mm), díky čemuž se daří dosáhnout značně lepšího rozlišení a většího obrazu. Standardní plátno pro IMAX systém má rozměry 22×16 m a udávané rozlišení je 10000×7000 obrazových bodů.

http://www.imax.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/IMAX

http://cs.wikipedia.org/wiki/Imax

Integrátoři v ČR

Aktuální stav firem nabízející kompletní řešení digitálního kina v DCI standardech ke dni 13.6.2019

Altei

Audiomaster

AV Media

Cineservis - Loskot

KES

Kinoservis Zlín

JPEG 2000

Standardní kodek pro kompresi digitálního obrazu dle DCI standardu.

www.jpeg.org 

 

KDM

Key Delivery Message, specifický klič pro "odemknutí" filmu, je definován právě pro daný kinoserver a dané parametry projekce (počet projekcí, termín projekce, čas projekce). Bez KDM je film nepřehratelný.

 

 

Kalkulačka výkonu digitálních projektorů

V příloze článku je excelovská kalkulačka. Více v článku.

 http://www.digitalnikino.cz/node/326

Kamery RED

Profesionální digitální kamery s rozlišením 4K.

http://www.red.com/cameras/

LCOS

LCOS - Liquid Crystal on Silicon. Technologie použitá při výrobě obrazových čipů SXRD firmy Sony.

Linux

Linux (anglicky běžně vyslovováno /ˈlɪnəks/ IPA, avšak existují různé varianty[1]) je jádrem (kernelem) několika počítačových operačních systémů. Je známým příkladem svobodného softwaru a vývoje open source softwaru – na rozdíl od proprietárních operačních systémů jako Microsoft Windows či Mac OS je celý jeho zdrojový kód volně k dispozici pro veřejnost a kdokoli jej může svobodně používat, upravovat a dále distribuovat.

 cs.wikipedia.org/wiki/Linux

Lumen

Lumen je hlavní jednotka světelného toku, který je jednou z vedlejších fyzikálních jednotek Soustavy SI.

Lumen (lm) je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svitivost je ve všech směrech 1 kandela. 

http://www.converter.cz/prevody/svetelny-tok.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen

 

Zdroj: wikipedie.cz

Mapa digitálních kin v ČR

 http://www.digitalnikino.cz/node/267

Mapy všech kin v ČR

 http://www.digitalnikino.cz/node/536

MasterImage 3D

Digitální 3D systém založený na polarizaci. 

http://www.masterimage.co.kr/

http://masterimage3d.com/

NATO

National Association of Theatre Owners, organizace zastupující více než 29.000 kinosálů v USA a 40 kin celosvětově, sídlo má ve Washingtonu DC.

www.natoonline.org 

 

Názvosloví DCP a KDM

 http://www.digitalnikino.cz/node/406

Přepravní box na digitální filmy

Nerozbitný obal, ve kterém se posílají filmy na HDD mezi kiny a distributory.

Tento box je na starší typy disků, boxy na současné verze hard disků jsou cca poloviční.

Připojení PC k digitálnímu projektoru

http://www.cineserver.org/component/content/article/51-news2/915-connecting-a-computer-to-d-cinema-equipment 

RAID - diskové pole

Diskové pole.

 http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID

RealD 3D

3D systém firmy RealD

http://www.reald.com/

S/PDIF

http://cs.wikipedia.org/wiki/S/PDIF 

http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

SMPTE

Society of Motion Picture and Television Engineers, sdružení filmových a televizních techniků. www.smpte.org     

SXRD

Obrazový čip firmy Sony s rozlišením 4K.

http://en.wikipedia.org/wiki/SXRD

Scaler

Zařízení sloužící pro konverzi videosignálu někdy i audiosignálu. V digitálním kině jde zejména o konverzi např videosignálu z DVD, VHS, BETA (PAL) do 2K nebo 4K, tedy aby bylo možné přehrávat filmy z periferních videozařízení na DCI projektoru. Dále například umožňují změnu zobrazovací frekvence, např. při příjmu NTSC videoignálu, je třeba tento převést do frekvence, kterou umí projektor a to 24 oken za skundu (jinak by docházelo k "trhání" obrazu). Scalery také umí "odstranit" HDCP ochranu používanou například u HD satelitních receiverů.

Další funkcí je tzv. switchnig, neboli přepínání, to znamená, že můžete zapojit všechny své externí videozařízení a pouze přepnutím na scaleru určovat z jakého zařízení půjde signál do projektoru.

Výrobci projektorů většinou nabízejí svůj vlastní scaler, ale existují i univerzalní, většinou levnější varianty. U výběru scaleru je třeba vědět, jaké signály budeme potřebovat převádět, a dle toho vybírat adekvátní scaler. Ne všechny scalery umí vše co potřebujete.

http://en.wikipedia.org/wiki/Video_scaler

Nejčastěji používané scalery:

Barco ACS 2048 

Christie Cine-IPM 2K

Kinoton DMS HD Digital Media Scaler

Gefen AV Cinema Scaler Pro I

Kramer

 

Schvalovací proces DCI

Pokud chcete hrát filmy v DCI standardu, je třeba aby vaše kino bylo schváleno hollywoodskými studii. K tomu vám distributor (zástupce daného studia) poskytne formulář, kde společné s dodavatelskou firmou vyplníte parametry vašeho kina. Tento formulář je pak poslán studiím a po cca měsíci se dozvíte, zda je vaše kino schváleno. 

V tu chvíli, co je kino schváleno vám distributor může začít dodávat digitální kopie.

 

Zde příklad schvalovacího formuláře.

PřílohaVelikost
Approval form.pdf66.85 KB

Seriová čísla serverů a media bloků

http://www.digitalnikino.cz/node/594 

Složkové propojení, RGB, YUV

Způsob propojení zdrojového zařízení a zorazovacího zařízení. Videosignál je rozdělen do barevných složek a těmi pak přenášen do zobrazovacího zařízení.

http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video 

Sony 3D

http://pro.sony.com/bbsccms/assets/files/mkt/digicinema/pressreleases/Sony_Raises_the_Curtain_on_New_3D_System_for_Digital_Cinema.pdf

Státní fond kinematografie

Od 1.1.2013 nástupce Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. ZDE

Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Od 1.1:2013 nahrazen Státním fondem kinematografie.

 

http://www.mkcr.cz/statni-fondy/statni-fond-pro-podporu-a-rozvoj-ceske-kinematografie/default.htm

TMS - Theatre Management System

Systém (Software) umožňující správu digitálního kina. Od tvorby playlistů, správu automatizce, kontrolu projekcí, a ovládní projektoru na dálku, přes správu prodaných vstupenek.

Další informace a jednotlivé systémy ZDE.

Triple Flash

Triple Flash je řešení digitální 3D jednoprojektorové projekce. Pro 3D digitální projekce je třeba, aby každé oko dostalo v co nejkratší době, optimálně současně, rozdílný obrázek, který si pak mozek sloučí do prostorového obrazu. Klasická projekce má 24 oken za sekundu. Pro 3D tedy potřebujem aby čip uměl zobrazit minimálně 48 oken za sekundu. Nejnovější DMD (Digital Mircomirror Devices, součásti DLP čipů) umožňují až 144 oken za sekundu, tedy třikrát tolik, tedy Tripple Flash. Starší verze DMD umí TF také, ale ne v celém rozsahu čipu. 3D obraz vytvořený DMD staršího typu má tudíž nižší obrazové rozlišení.

Všechny nově dodávané DLP projektory by již měly být vybaveny čipy, které zvládají TF po celém rozsahu čipu.

Toto řešení není použito v projektorech Sony 4K, které používají optického rozdělení obrazu a promítají dva rozdílné obrazy zároveň. Tím dojde ke snížení rozlišení ze 4K na 2K, ale výsledný efekt by měl být nejpřirozenější.

Odkaz na webovou stránku firmy Christie, která vysvětluje pojem TF včetně reklamy na svojí variantu TF tzv. Brilliant3D.

Článek o 3D a TF z mkpe.com

Článek Matta Cowana z firmy RealD o 3D a TF.

USB

http://cs.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus 

USB HUB

Zařízení umožňující připojení více USB zařízení do jedné USB zástrčky. Možné jsou varianty bez nebo s napájením. 

http://www.alza.cz/edimax-eu-hb4m-d137408.htm s napájením

http://www.alza.cz/hama-usb2-0-hub-4-port-d111595.htm bez napájení

VFX

Vizuální efekty, velmi často tvořené digitálně v post-produkci, nebo v  součinnosti s technick'mi pomůckami použiý'mi při natáčení. Souvisí  taky s SFX.

VPF

Virtual Print Fee (virtuální poplatek za kopii), systém používaný převážně v USA, dnes již vstupuje také do Evropy. Způsob kompenzace nákladů provozovatele kina na digitální technologii a výdajů ušetřených distributorem díky absenci filmových kopií. Producent (filmové studio) platí vždy když kino hraje digitální kopii třetí osobě investorovi (integrátorovi) tzv. VPF, kterému se tím částečně splácejí náklady na technické vybavení kina. Kino hradí menší část. Poměr bývá okolo 75:25. Po splacení celé investice zůstává tato v majetku kina.

Tento model je použitelný u velkých "kinových řetězců" nebo silných kin, kde je předpoklad splacení investice do 7 let. Na menších fimových trzích a u menších kin je tento model nerentabilní, tudíž nedostupný.

 

http://www.artsalliancemedia.com/vpf/

Větší článek o VPF ZDE:

http://www.digitalnikino.cz/node/491

Xenonové lampy

Lampy do 2K a 4K projektorů jsou víceméně shodné s s lampami do 35mm projektorů Jak co do životnosti tak ceny.

Xpand 3D

3D digitální řešení firmy Nuvision.

http://www.xpandcinema.com/

 

Zisk plátna, odrazivost, GAIN

Zisk plátna, nebo také odrazivost uváděna v jednotkách GAIN.

http://www.highend.cz/productpages/vutec/ziskplatna.html

Zdroj: Vutec Corporation, http://www.highend.cz/

Zvukový systém

http://www.digitalnikino.cz/node/361 

eSATA

Používá se pro připojení vnějších datových zařízení, nabízí stejnou rychlost a podporu technologií jako SATA. Její výhodou je vyšší přenosová rychlost, než nabízí běžnější sběrnice USB, ovšem nemá od výrobců základních desek a externích datových médií takovou podporu.

Základní vlastnosti:

Zdroj: wikipedia

http://cs.wikipedia.org/wiki/ESATA

 

 

fL

feetLambert - jednotka jasu bílého odraženého světla od plátna. V d-cinema má tato hodnota být 14fL, v 35mm 16fL. Jedná se o jednotku logaritmickou, takže 7 fL nepředstavuje poloviční svítivost, ale sotva třetinovou. 

pixel - obrazový bod

Pixel (zkrácení anglických slov picture elementobrazový prvek; někdy též pel, dále zkracováno na px) je nejmenší jednotka digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku zadaný svou barvou, např. ve formátu RGB či CMYK

Body na obrazovce tvoří čtvercovou síť a každý pixel je možné jednoznačně identifikovat podle jeho souřadnic. U barevných obrazovek se každý pixel skládá ze tří svítících obrazců odpovídajících základním barvám - červené, modré a zelené. Vzhledem k omezenému množství pixelů a omezené frekvenci vykreslování obrazu dochází při zobrazovování na monitoru k celé řadě problémů. Dochází k mnoha nežádoucím efektům. Mezi ně patří např. aliasingmoaré, neostrosti, mozaikové zkreslení, ztráta informací při zmenšování, zvětšování nebo otáčení obrazu apod.

Velikost pixelu záleží na typu monitoru. U obvyklých analogových typů lze velikost pixelu měnit změnou rozlišení. LCD obrazovky naproti tomu mají počet fyzických pixelů (tzv. nativní rozlišení) zpravidla pevně vázaný na používané rozlišení (např. 1024×768 - standard XGA) a zobrazování jiného rozlišení u takového monitoru vede k určité deformaci obrazu, neboť „počítačové pixely“ jsou přepočítávány a nerovnoměrně přerozdělovány na větší počet „fyzických pixelů“.

V běžných režimech má obrazovka rozlišení od zhruba 640×480 po 1600×1200, někdy i více. U patnáctipalcového monitoru při rozlišení 1024×768 představuje velikost jednoho pixelu sotva 0,3 mm. Maximální možné rozlišení monitoru se uvádí v jednotkách „pixel na palec“ (zkratka ppi z anglického pixel per inch).

ZDROJ: www.wikipedia.cz

http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel